Хорватія ділиться з нами досвідом
26.10.2015

Представник команди ГО “Ліга офіцерів” Римма Ватутіна у складі української делегації в Хорватії вивчала досвід психологічної реабілітації учасників бойових дій.

19-23 жовтня у Хорватії відбулася навчальна програма з вивчення досвіду психологічної та психічної допомоги учасникам бойових дій та лікування ПТСР, організована МЗС і МОЗ Хорватії при лобіюванні Українського Посольства у Хорватії у Загребі. В тренінгу взяли участь група українських психологів і психіатрів з МОУ, НГУ, МВС, МОЗ, ГО «Ліга офіцерів» та викладачі військових учбових закладів.

23 роки тому Хорватія пережила події, які дуже схожі на сьогоднішні в Україні. Хорватська Вітчизняна війна за незалежність 1991-1995 років дала країні великий тяжкий історичний досвід у багатьох напрямках: Хорватія будувала багато структур практично з «нуля», без фінансової підтримки, за рахунок волонтерської та добрій волі усвідомленої патріотичної частини населення.

У Хорватії практично з першого року війни почала будуватись система психологічної допомоги як захисникам, так і цивільному населенню. Спочатку цей процес проходив спонтанно, але швидко з часом набув структурування. В Хорватії система реабілітаційної допомоги базується на тісній співпраці лікарів-психіатрів, психологів, реабілітологів, соціальних робітників, суспільства. Це ми побачили у багатьох провідних клініках та шпиталях Загреба та інших населених пунктах. За тиждень делегація українських фахівців ознайомилась з роботою та досвідом Психіатричної клініки Ребро KBC Zagreb, Психіатричної клініки KBC Sestre Milosrdnice i Психіатричної лікарні Sveti Ivan (Jankomir) Zagreb, Психіатричної клініки Vrapče, Психіатричного відділення Жупанійської лікарні у м.Вуковар. В країні на базі психіатричних клінік відбувається психіатричне та психотерапевтичне втручання, а також прохождення реабілітаційних програм ветеранами. Кожна клініка має свій підхід та розроблену схему роботи з ПТСР, напрацьовано велику кількість дослідницьких робіт.

Нам пощастило прийняти участь в клінічних розборах і поспілкуватись з трьома учасниками війни Хорватії за незалежність 1991-1995 років. Всі доповіді стосувались посттравматичного стресового розладу (ПТСР) в післявоєнному хорватському суспільстві. Особливий інтерес викликала трудова експертиза у випадку ПТСР і рівень надання ветеранам медичного, психологічного, психотерапевтичного і матеріального забезпечення. Окрема подяка фахівцям за попередження про зроблені помилки при будуванні системи реабілітації ветеранів.

У Хорватії сформовано окреме Міністерство Ветеранів, котре вирішує загальні, особисті та політичні питання ветеранів і знаходиться у співдружності з системою психологічної реабілітації на всіх прошарках.

Якщо підсумувати основні принципи реабілітаційного процесу ветеранів та постраждалих внаслідок війни у Хорватії, то на думку відновлених від військового ПТСР до їх одужання призвели:

1) Соціальна підтримка і відданість

2) Використання різних стратегій зіткнення – спілкування

3) Особливості особистості, опір (“hardness”)

4) Психотерапія для ментального здоров’я

5) Отримана матеріальна допомога

6) Нормалізація повсякденного життя (рутини)

7) Психологічна впевненість

8) Активна участь у житті суспільства

«Ми використовуємо свої знання, що набули важким шляхом, і раді, що Хорватія може допомогти», – сказала перший віце-прем’єр-міністр і міністр закордонних і європейських справ Весна Пусіч на відкритті програми підготовки українських психіатрів і психологів “Військова психіатрія та психологія”. «Ми віримо в співпрацю та обмін досвідом на рівні державних установ і неурядових організацій, і в те, що ці зусилля необхідні для поєднання всіх ключових моментів», – сказала міністр, підкресливши, що Хорватія у відновленні після війни має великий досвід і знання, які потребуватиме будь-яке суспільство в післявоєнний час. «Ми впевнені», – заключила пані міністр: «що ця співпраця буде взаємовигідною, і надалі покращить життя людей».

Міністр охорони здоров’я Сініша Варга, подякував міністру Пусіч за співпрацю над проектом.

Велика подяка Послу України в Хорватії, Олександру Левченко та українкам-перекладачкам, представницям української діаспори в Хорватії: Ola Maksymchuk Sabljak, Marija Meleško, Irina Filjas Matijević, які кожну хвилину підтримували нашу делегацію та з чиєї доброї волі ми прийняли участь в покладанні квітів до пам’ятника Шевченку і побували у національному парку «Плітвіцькі озера» та за сприняттям наукового організатора заходу проф. д.н. Владо Юкича, відвідали музей психіатрії у Vrapče, музей лікарні у Вуковарі і меморіальний цвинтар «Овчари».

У заключній бесіді посол України у Хорватїї Олександр Левченко наголосив, що подібні заходи не повинні бути одиничними і наступного разу треба організовувати тематичні семінари для тих фахівці, хто безпосередньо займається абілітацією військовослужбовців. Будемо сподіватися, що спільні зусилля не будуть змарновані і досвід Хорватії дозволить уникнути стигматизації і ревіктимізації українських захисників.

Усі політики, фахівці та пересічні громадяни, що в ході програми спілкувалися з українськими спеціалістами, щиро висловлювали свою дружню підтримку та сподівання про швидке завершення конфлікту в Україні. Хорватська сторона, як братній народ, щиро бажає Україні процвітання, злагоди й миру!

12049314_432835643507818_3677249292574803659_n