04 – 05.06.2015
Командуванням НГУ на перше місце ставиться роль психолога (матеріали з сайту НГУ)

Умови виконання службово-бойових завдань у зоні проведення антитерористичної операції, значно відрізняються від завдань мирного часу. В ході АТО військовослужбовці зазнають впливу бойових стрес-факторів, унаслідок чого зростає потреба щодо надання їм кваліфікованої психологічної допомоги, підтримки з подолання посттравматичних стресових розладів та подальшого проходження реабілітації. За рік війни, встановлено чітку систему психологічної роботи з військовослужбовцями НГУ та членами їх сімей, водночас вона постійно вдосконалюється, доповнюється новими формами та методами роботи, які психологи  отримують від іноземних та вітчизняних фахівців та колег волонтерів.

img_3320З метою підвищення фахово рівня психологів НГУ, інших силових структур та обміну досвідом на базі Навчального центру Нацгвардії  провели навчально-методичні збори з офіцерами психологами.  Окрім фахівців НГУ у зборах взяли участь психологи Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Міністерства соціальної політики України, Державної прикордонної служби України, Державної служби з надзвичайних ситуацій України, Служби безпеки України, Національних Збройних Сил Латвії, Збройних Сил Литви, Збройних Сили Естонії, громадських організацій «Ліга офіцерів», «Свідомі люди» та військових капеланів Української греко-католицької  церкви.

До зборів також долучились і представники провідних навчальних закладів: Національної академії Національної гвардії України,  Національного університету оборони України ім. Черняховського, Національної академії внутрішніх справ, Національної академії Державної прикордонної служби ім. Б. Хмельницького та інституту психології ім. Г.С. Костюка Національної академії педагогічних наук. Окрім того  по завершенні зборів передовий десант науковців провідних вищих навчальних закладів України, принципово та скрупульозно вивчав всі нововведення та надав їм обґрунтовані рецензії.

img_3331Загальна чисельність учасників сягнула понад 125 чоловік. Варто зазначити що Головним управлінням НГУ подібні збори проводяться щорічно. Але сьогоднішній формат проведення значно  відрізняється від минулих тим,  що більшість занять проводиться в польових умовах.  Цього року також сплановано більше практичних, майстер-класів та заходів з обміну досвідом не лише з колегами військових формувань України, а й країн Прибалтики. Всі учасники працювали на рівних умовах – без належності до силових структур, посад, військового звання, у всіх на беджах було зазначено лише власне ім’я.

Ознайомившись із системою роботи та поспілкувавшись з колегами – іноземні фахівці дали високу оцінку українським психологам.  «Я в Україні вже не вперше. Психологи, які працюють у силових структурах України та ті які надають психологічну допомогу на волонтерських засадах мають дуже високу кваліфікацію. Коли ознайомились з методами роботи один одного то зрозуміли, що вони у нас нічим не відрізняються за виключенням маленьких нюансів», – говорить головний психолог Національних Збройних Сил Латвійської Республіки Вілніс Чернявскіс. Найкращим результатом на його думку є тісна співпраця між військовими психологами, медиками та військовими капеланами. «Разом вони можуть досягнути кращих результатів», – вважає він.

Така модель співпраці існує в Силових структурах України від початку АТО. Про це розповів військовий капелан УГКЦ отець Михайло Коліщак. У 2015 році брав участь у двох ротаціях, де надавав духовну підтримку військовослужбовцям Національної гвардії та Збройних сил України (проінформував присутніх заступник командувача, коли вручав йому сертифікат). «Це була співпраця в тандемі із психологами. Я разом із трьома психологами відвідував передову для того щоб підтримати  захисників вітчизни. Психологи надавали психологічну допомогу, а я як капелан правив службу божу та надавав духовну підтримку. І така форма співпраці є досить ефективною», – сказав він.

Захід значно покращить систему психологічної реабілітації бійців Нацгвардії, – вважає заступник командувача по роботі з особовим складом генерал-майор Ярослав Сподар.

«Я ще раз підкреслюю що командуванням НГУ на перше місце ставить роль психолога саме для цього збори були проведені в такому форматі. Весь багаж отриманих знань повинен бути використаний для реабілітації військовослужбовців, які повертаються із зони АТО», – наголосив він. Під час виступу генерал-майор Сподар звернув увагу психологів НГУ на роботу із молодими солдатами та мобілізованим військовослужбовцями. На завершення заступник командувача подякував колегам з прибалтійських країн за те,  що знайшли час і можливість поділись своїм досвідом з українцями. Він також відзначив роль волонтерів та капеланів, які вносять свій вклад у справу реабілітації гвардійців.

«Значний вклад у збереження, профілактику психологічного здоров’я військовослужбовців зроблено цивільними психологами – волонтерами, військовими капеланами. Командування Національної гвардії України висловлює Вам слова вдячності «за підставлене плече допомоги», як у зоні бойових дій так і пунктах постійної дислокації, підтримку членів сімей військовослужбовців. Окрему вдячність висловлюю команді громадської організації «Ліга офіцерів», які здійснили понад два десятки виїзди у зону бойових дій, провели психологічні тренінги з понад 5 тисяч військовослужбовців, провели ряд заходів з підвищення професійної підготовки штатних військових психологів.», – сказав він.

По звершенні заступник командувача по роботі з особовим складом вручив всім учасникам зборів сертифікати та загальне фото на згадку.

У Нацгвардії не збираються зупинятись на досягнутому. «За час зборів  ми ознайомились із напрацюваннями які є як у наших іноземних партнерів,  так і у фахівців інших силових структур. За результатами зборів мною буде сформовано пропозиції по вдосконаленню роботи психологічної служби НГУ», – наголосив старший офіцер психологічної служби Головного Управління НГУ підполковник Сергій Чижевський. Окрім того за результатами зборів буде змонтовано навчальний фільм, який згодом направлять у війська.

підполковник Вадим Голуб, фото автора та Євгена Роженюка